asfgasfgasga gafg

Slovensko sa nepridá na stranu západných spojencov a neuzná venezuelského opozičného lídra Juana Guaidóa za dočasného prezidenta. Nicolas Maduro zatiaľ zablokoval humanitárny konvoj a Donald Trump nevylučuje vojenský zásah.

Miroslav Lajčák nakoniec nepredložil na vládu návrh o uznaní predsedu venezuelského parlamentu legitímnym lídrom Venezuely. Odmietol ho podporiť Výbor pre európske záležitosti, kde sa Lajčáka z koaličných partnerov zastal iba Most-Híd. Najhlasnejšími kritikmi spoločného európskeho a amerického postupu vo Venezuele sa stali predseda výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha a jeho stranícky šéf Robert Fico.

Fico ešte pred konečným rozhodnutím výboru na Facebooku uverejnil video, v ktorom hovoril o pokuse likvidovať politický režim krajiny kvôli rope. Situáciu v krajine prirovnal k Iraku a vyzval na rešpekt k medzinárodnému právu.

Európsku jednotu blokujú Slováci a Taliani
Vláda sa tak dostala do sporu s rezortom diplomacie, ktorý už minulý týždeň uviedol, že Guaidóa vníma ako jediného legitímneho zástupcu Venezuely. Ministerstvo zároveň vyzvalo na nové prezidentské voľby.

Subscribe to our newsletters

Subscribe

Want to know what's going on in the EU Capitals daily? Subscribe now to our new 9am newsletter.